Wady prawne towaru

wady prawne - porady online

Wady prawne towaru – jakie roszczenia przysługują nabywcy rzeczy w przypadku stwierdzenie wad prawnych towaru?

 

Sprzedawca odpowiada za wady prawne rzeczy, tj. w przypadku gdy rzecz sprzedana stanowi własność osoby trzeciej, jest obciążona prawem osoby trzeciej lub ograniczenie w korzystaniu lub rozporządzaniu rzeczą wynika z decyzji lub orzeczenia właściwego organu, a także w sytuacji gdy sprzedane prawo nie istniało. W takim wypadku zakres rękojmi za wady rzeczy podlega pewnej modyfikacji, wskazanej w przepisach kodeksu cywilnego.

Zgodnie z kodeksową regulacją , do wykonywania uprawnień z tytułu rękojmi za wady prawne rzeczy sprzedanej stosuje się przepisy art. 568 § 2-5 Kodeksu cywilnego, z modyfikacją dotyczącą terminów przedawnienia. Kupujący który nabył rzecz obciążoną wadą prawną może w zależności od uciążliwości wady zażądać wydania towaru wolnego od wad, usunięcia wad, obniżenia ceny lub odstąpić od umowy.

Roszczenie o usunięcie wady lub wymianę rzeczy sprzedanej na wolną od wad przedawnia się z upływem roku. Bieg terminu przedawnienie rozpoczyna się jednak w takim przypadku od dnia w którym kupujący dowiedział się o istnieniu wady, a jeżeli kupujący dowiedział się o istnieniu wady dopiero na skutek powództwa osoby trzeciej – od dnia, w którym orzeczenie wydane w sporze z osobą trzecią stało się prawomocne.

Nabywca rzeczy obciążanej wadą prawną musi także pamiętać, że kupujący, przeciwko któremu osoba trzecia dochodzi roszczeń dotyczących rzeczy sprzedanej, obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić o tym sprzedawcę i wezwać go do wzięcia udziału w sprawie. Jeżeli tego zaniecha, a osoba trzecia uzyska orzeczenie dla siebie korzystne, sprzedawca zostanie zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wadę prawną o tyle, o ile jego udział w postępowaniu był potrzebny do wykazania, że roszczenia osoby trzeciej były całkowicie lub częściowo bezzasadne.

Ponadto, jeżeli z powodu wady prawnej rzeczy sprzedanej kupujący złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny, może on żądać naprawienia szkody, którą poniósł przez to, że zawarł umowę, nie wiedząc o istnieniu wady, choćby szkoda była następstwem okoliczności, za które sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności, a w szczególności może żądać zwrotu kosztów zawarcia umowy, kosztów odebrania, przewozu, przechowania i ubezpieczenia rzeczy, zwrotu dokonanych nakładów w takim zakresie, w jakim nie odniósł z nich korzyści, a nie otrzymał ich zwrotu od osoby trzeciej, oraz zwrotu kosztów procesu. Nie uchybia to przepisom o obowiązku naprawienia szkody na zasadach ogólnych.

Dodatkowo, jeżeli z powodu wady prawnej rzeczy sprzedanej kupujący jest zmuszony wydać rzecz osobie trzeciej, umowne wyłączenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi nie zwalnia sprzedawcy od obowiązku zwrotu otrzymanej ceny, chyba że kupujący wiedział, iż prawa sprzedawcy były sporne, albo że nabył rzecz na własne niebezpieczeństwo.